Maria | Balbina | Maria | Magdalena

Zapraszamy na wernisaż wystawy Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej pt. Maria | Balbina | Maria | Magdalena, który odbędzie się 17 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00 w Bialskiej Galerii Fotografii, ul. Krótka 1, Biała Podlaska.

Wystawa, to rozbudowany, wielowątkowy projekt, w którym fotografie splatają się z ceramiką, tworząc opowieść o pamięci, kobiecości i przemijaniu. Prace zostały wykonane w różnorodnych technikach: cyjanotypii na tkaninie, chlorophyll printingu, fotografii natychmiastowej, algrafii pigmentowej oraz jako wydruki malowane. Integralną część ekspozycji stanowią również obiekty ceramiczne wykonane z gliny szamotowej, mas ceramicznych, szkliw oraz w technikach raku i kintsugi.

W centrum projektu znajdują się kobiety z rodziny artystki, zarówno te znane, jak i te, których obecność jest odczuwalna jedynie intuicyjnie. Jak pisze artystka:

„Prace fotograficzne powstały na bazie archiwów rodzinnych. Prababci Marii nie poznałam i nie mam żadnego jej zdjęcia. Ale może to była ona? Może siedziała z innymi kobietami i nawlekała tytoń do suszenia?”

Artystka dzieli się również refleksją nad procesem twórczym i osobistymi doświadczeniami:​

„Nie pamiętam dzieciństwa. Tylko tyle, co ze zdjęć, więc to raczej nie wspomnienia, a obrazy wyobrażone. Długo się nad tym nie zastanawiałam, potem myślałam, że po prostu tak mam, ale w pewnym momencie, w trakcie terapii, zaczęło mnie to jednak intrygować. Po omacku, bardzo powoli próbowałam się w tej niepamięci poruszać. Jakiekolwiek cieniutkie niteczki się rwały, musiałam zaczynać od nowa.”

Magdalena Wdowicz-Wierzbowska
Architekt i fotograf. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). W Studium Fotografii ZPAF prowadziła pracownię portretu. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W projektach autorskich stara się łączyć fotografię z tekstem. Stypendystka MKiDN (2013 i 2020) oraz m.st. Warszawy (2015).

Autorka wydanej w 2013 roku książki fotograficznej „Po prostu męża mi brakuje. Spotkania z wdowami”. Kończy przygotowania książki o czołowych polskich reporterkach i materiał o byłych więźniarkach obozu koncentracyjnego Ravensbrueck. Współpracuje z Instytutem Reportażu i Faktycznym Domem Kultury, a przez pewien czas związana była z Fundacją Dom Kultury, w ramach której prowadziła zajęcia w warszawskich więzieniach.

Z potrzeby serca zajmuje się portretem i dokumentem, a dla czystej przyjemności robi zdjęcia streetowe i lepi z gliny. Należy do Stowarzyszenia Artystów Ceramików KERAMOS. Projektuje też albumy fotograficzne. Miłośniczka jogi, zwierząt i literatury faktu. W fotografii podąża za tym, co niesie życie. I to fotografuje. Jeden temat pociąga za sobą kolejny. Przypadkowe, wydawałoby się, spotkania stają się dla niej impulsem do działania.
W latach 2017-2019 Prezes Okręgu Warszawskiego ZPAF i Wiceprezes Zarządu Głównego ZPAF.

Ekspozycja w Bialskiej Galerii Fotografii będzie dostępna dla zwiedzających do 11 maja 2025 r.

Wstęp wolny.